تعمیرات آمپلی فایرتعمیرات صوتی و تصویری

تعمیرات آمپلی فایر

آمپلی فایر چیست و چگونه می توان آن را تعمیر کرد؟

در این بخش از راهنمای تعمیرکارسلام، تعمیرات آمپلی فایر صوتی را توضیح می‌دهیم که چگونه یک آمپلی‌فایر صوتی کار می‌کند؟ غالبا چه خرابی‌هایی در آن‌ها رخ می‌دهد؟ چگونه می‌توان مشکل یک آمپلی‌فایر را تشخیص داد؟ و چه لوازم و ابزارهایی برای تعمیر آن نیاز است؟ سپس دستورالعمل‌های گام به گام ساده‌ای را برای اینکه چگونه بتوانیم اجزای آمپلی‌فایر را جدا کنیم و همچنین نحوه‌ی بررسی و تمیز کردن آن را توضیح خواهیم داد. همچنین به راهنمایی درباره‌ی مشکلات خاص دیگری نیز اشاره می‌کنیم.

آمپلی فایر چگونه کار می‌کند؟

آمپلی‌فایر یک دستگاه الکترونیکی است که با استفاده از یک گیرنده‌ی AM-FM داخلی، همچنین یک دستگاه CD پلیر خارجی، پخش کننده‌ی نوار صوتی و یا سایر دستگاه‌های خانگی سیگنال‌های صوتی را تقویت و کنترل می‌کند. سپس این سیگنا‌ل‌های تقویت شده‌ی خروجی به بلندگوهای صوتی تغذیه می‌شوند.

چه چیزی می‌تواند باعث خرابی در آمپلی فایر شود؟

عوامل زیادی می‌توانند باعث ایجاد اشکال در آمپلی‌فایر شوند. رایج‌ترین عامل خطای اپراتور است. به عنوان مثال ممکن است که همه چیز روشن باشد ولی صدایی نشنوید و علت آن این باشد که سیم‌های بلندگو متصل نباشند یا دکمه‌ی بلندگو انتخاب نشده باشد. در غیر این صورت ممکن است که سیم آسیب دیده باشد یا یک فیوز داخلی دچار مشکل شده باشد.

یکی از شایع‌ترین اشکالاتی که ممکن است وجود داشته باشد مسئله‌ی اکسید شدن جک‌ها و اتصالات الکتریکی است. جک، اتصال‌دهنده‌ای است که برای جفت کردن یک سیم یا پلاگین به یک مدار استفاده می‌شود. اگر روی جک یا پلاگین چرب باشد ممکن است هدایت الکتریکی انجام نشود و در نتیجه دستگاه سیگنال را دریافت نخواهد کرد.

اغلب اوقات مشکل از آمپلی‌فایر نیست بلکه مشکل یکی از اتصالات بین آن با منبع یا بلندگوهاست. قبل از اینکه دستگاه را باز کنید با استفاده از یک تست کننده‌ی اتصالات یا یک مولتی‌متر، اتصالات سیم‌های ورودی و خروجی از آمپلی‌فایر را چک کنید.

چگونه می‌توانیم اشکال یک آمپلی فایر را تشخیص دهیم؟

تشخیص مشکل در یک آمپلی‌فایر ساده است: نبود برق، نبود صدا و یا شنیدن صدای نامناسب و بی‌کیفیت. پیدا کردن منبع مشکل کمی دشوارتر است. در برخی موارد مشکل در واقع ناشی از یک قطعه‌ی صوتی که به آمپلی‌فایر تغذیه می‌شود، مانند CDپلیر، محل کاست، DVDپلیر، یا بلندگو است.

برای تعمیر آمپلی فایر به چه چیزهایی نیاز دارم؟

اگر نیاز به باز کردن آمپلی‌فایر برای تمیز کردن یا تعویض فیوز و سیم‌ها دارید، این‌ها چیزهایی هستند که باید در اختیار داشته باشید:

 • پیچ گوشتی‌های چهارسو
 • لحیم کاری آهن و سیم لحیم
 • اسپری پاک‌کننده‌ی اتصالات الکتریکی یا می‌توانید از هوای فشرده استفاده کنید

تعمیر آمپلی فایر شامل چه مراحلی است؟

اجزای آمپلی‌فایرها مانند بسیاری از اجزای سازنده‌ی لوازم خانگی است بنابراین اساس تعمیرات آن‌ها نیز تقریبا مشابه است. مثلا ممکن است که سیم‌ها به‌طور پیوسته برق را هدایت نکنند، سوئیچ‌ها و کنترل‌کننده‌ها ممکن است دارای مشکلاتی باشند و یا فیوزها نیاز به تعویض داشته باشند. با این حال، اغلب، چیزی که آمپلی‌فایرها نیاز دارند تنها تمیز کردن کامل با استفاده از هوای فشرده و یا پاک‌کننده‌ی اتصالات است.

اولین گام برای تعمیر قطعات داخلی آمپلی‌فایر باز کردن آن است. بیشتر آمپلی‌فایرها در یک محفظه‌ی دو قسمتی در بالا و جلو و پایین و پشت قرار گرفته‌اند.

جدا کردن قطعات آمپلی فایر:

 1. مطمئن شوید که سیم های برق را از برق جدا کرده‌اید.
 2. برای جدا کردن پوشش از شاسی باید پیچ‌ها را از کنار، پشت و پایین باز کنید.
 3. برای جدا کردن اجزای داخلی شاسی باید دو قسمت را از هم باز کنید.
 4. سیم‌های داخلی را بررسی کنید که آزاد و یا آسیب‌دیده نباشند و در صورت نیاز آن‌ها را عوض کنید. (یک مشکل رایج)
 5. اگر برق وجود ندارد اما سیم کار می‌کند فیوز را پیدا کنید. آن را تست کنید و در صورت لزوم تعویض کنید.
 6. با استفاده از هوای فشرده می‌توانید گرد و غباری که روی اجزای الکترونیکی نشسته است را تمیز کنید. اگر میزان گرد و غبار بیش از اندازه بود از یک جاروبرقی با سری پلاستیکی برای تمیز کردن داخل دستگاه استفاده کنید. (بنابراین قطعات حساس الکتریسیته ساکن دریافت نمی‌کنند)
 7. برای تمیز کردن جک‌های ورودی و پایانه‌های بلندگو از تمیزکننده‌ی اتصالات الکتریکی استفاده کنید. اگر یکی از جک‌های ورودی از سیم‌ها جدا شدند مجددا آن را وصل کنید یا به‌طور کامل عوض کنید.

راهنمای عمومی برای عیب یابی انواع آمپلی فایرها

ایراد 1: دستگاه آمپلی فایر روشن نمی شود:

راهنمایی: خرابی از بخش تغذیه است همچنین ممکن است بخش خروجی آمپلی فایر خراب باشد.

ایراد 2: چراغ پروتکت آمپلی فایر رو شن می شود:

راهنمایی: ایراد می تواند از بخش خروجی آمپلی فایر باشد.

ایراد 3: صدا ضعیف یا ناهنجار است و خرخر می کند:

راهنمایی: بخش پری امپ احتمالا دچار خرابی شده است.

اگر هیچ یک از اقدامات فوق مشکلتان را حل نکرد به دنبال یک اشخاص حرفه‌ای باشید. تجهیزات صوتی مدرن با استفاده از اجزای ظریف و حساس ساخته شده‌اند و قابل تعمیر نیستند و باید تعویض شوند. کارشناسان در تعمیرکارسلام می‌دانند که چه قطعاتی باید جایگزین شود، از کجا باید آن‌ها را تامین کنند و چگونه کارشان را انجام دهند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫217 نظرها

 1. سلام
  من یه امپ دیجیتال برای سیستم ماشینم دارم که بردش سوخته کسی از دوستان میدونه کجا ببرم که نمایندگیش باشه و بتونه خوب و منصفانه درستش کنن
  09126068505
  ممنون

 2. سلام من یه اسپیکر کامپیوتر دارم که امروز بر اثر یک بی احتیاطی دوتا ای سی 7 پایه اون سوخت وقتی بازش کردم که شماره های ای سی رو بردارم دیدم شماره ها رو پاک کردن چطوری میشه فهمید که شماره های ای سی چیه ؟؟؟ (( ای سی ها شبیه ترانزیستور hp 2564)) ممنون میشم کمکم کنید این اسپیکر خیلی برام مهمه آخه تا حالا چنین اسپیکری نداشتم صدا بسیار صاف و بدون نویز بی نهایت با دوام بود // حتی از اسپیکر میکرولب سه تیکه پروبیت هم به نظر من بهتر ببوده

 3. ،با سلام بنده یه امپیلی دارم قبلا خراب شد دادم یهتعمیر کار درستش کنه بعداز چند وقت گفت من نمیتونم درستش کنم الان نمیدونم کجا وپیش کی ببرم درستش کنه

 4. سلام صدای تق موقع باز کردن استارت دلیلش چیه ؟چجوری رفع میشه ؟ مشکل جدی به حساب میاد یا نه؟ اگه مدار داره طریقش رو بگید

  صدای خش خش از بین میره موقع که صدای پخش بسته باشه؟

  مدار نویز گیر برای امپلی داریم و اگر بخوام یه فیور واسه خروجی ها نصب کنم ایا میشه و واسه محافظت بهتر چند برازم

 5. سلام وقت بخیر
  من یه آمپ NAD دارم الان چند روزه یکی از بلندگدهام قطع میشه که با ضربه روی ولوم دوباره وصل میشه ولی بعد یه مدت دوباره قطع میشه مشکل از کجا میتونه باشه؟

 6. سلام من یه امپ ۹۹۰۰ ام بی دارم چند وقت پیش سه تا خدوجیس قطع شد وادم درست کردن ولی از اون به بعد صدای خروجی هر دفعه یه طور میاد کم وزیاد میشه
  خواستم ببینم درست میشه بیارم خدمتتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن