تعمیرات گیرنده دیجیتال

آموزش تعمیرات گیرنده دیجیتال

در اینجا به مشکلات رایج در گیرنده های دیجیتال می پردازیم

قبل از انجام تعمیرات گیرنده دیجیتال لازم است بدانید، گیرنده دیجیتال چیست؟ گیرنده دیجیتال تلویزیون که به آن رسیور هم می‌گویند، یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال است که سیگنال‌ها را از یک منبع خارجی مانند کابل اترنت، ال ان بی، کابل کواکسیال یا حتی آنتن ساده آنالوگ دریافت می‌کند و سپس آن‌ها را رمزگشایی و برای تلویزیون می‌فرستد.

در این قسمت از مجموعه آموزش های تعمیرات تعمیرکارسلام، به بررسی یکی از مشکلات رایج در رسیورها یا گیرنده های دیجیتال می پردازیم. با ما همراه باشید:

زمانی که گیرنده روشن می شود اما در کانال 0 گیر می کند

تعمیرات گیرنده دیجیتال

در این شرایط ممکن است سعی کنید تا به وسیله ریموت کنترل و یا دکمه روی پنل جلویی کانال را تغییر دهید ولی بی فایده است. و یا حتی بخواهید دستگاه را ریست کنید که ممکن است دستگاه با قطع شدن از پاور اصلی کاملا خاموش شود.

تصویر زیر داخل گیرنده را نشان می دهد و همانطور که می بینید خیلی پیچیده نیست.

در این حالت زمانی که ولتاژ های خروجی را اندازه گیری کنید ممکن است که اعداد عجیب و غریبی را مشاهده کنید. مثلا به جای ولتاژ 12 ولت 24 ولت و به جای 24 ولت 42 ولت را در خروجی ببینید ولی زمانی که سوکت را از برق جدا کنید همه چیز به حالت نرمال خود برمی گردد . این ثابت می کند که مشکلی در قسمت تغذیه وجود دارد.

برد تغذیه گیرنده دیجیتال

مشکل از دو تا خازنی است که در تصویر با فلش مشخص شده است. خازن ها 1000uf/16 volts هستند. اگر شما یک ESR meter دارید (که ما به تمام تعمیرکارها را توصیه می کنیم که یکی از آن ها را داشته باشند چون هم در زمان و هم در تلاشی که برای این کار انجام می دهید صرفه جویی می شود) شما باید تمام خازن های روی برد را چک کنید تا آن خازنی را که خراب است؛ پیدا کنید.

به عنوان یک تکنسین تعمیر خازن ها باید آخرین چیزی باشند که به سراغشان می روید. اولین چیزی که باید به دنبال آن باشید آی سی داغ بر روی مین برد است.

خازن

زمانی که این دو خازن را تعویض کنید گیرنده دوباره به حالت نرمال خود برمی گردد.

تعمیر گیرنده دیجیتال

همانطور که می بینید 0 از بین رفته و اکنون می توانید کانال را عوض کنید.

در ادامه به یکی دیگر از مشکلات رایج در گیرنده ها می پردازیم:

زمانی که گیرنده دیجیتال روشن نمی شود؛ چه باید کرد؟

این مشکل مربوط پاور گیرنده دیجیتال می باشد و تعمیر آن بسیار ساده است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

پاور گیرنده دیجیتال

اگر پیچ های دستگاه را باز کنید مطابق شکل یک برد و یک پاور را مشاهده خواهید کرد. وقتی با یک پاور مواجه می شوید اولین چیزی که باید چک کنید فیوز آن می باشد. اگر فیوز ها سالم باشند باید به چیزهای دیگر فکر کنید. قبل از هر عمل دیگری ابتدا پاور را تست کنید. ابتدا منبع تغذیه اصلی را از مین برد جدا کرده و تست کنید سپس آن را دوباره با اتصال به برد تست کنید

برد پاور رسیور

ولتاژ های خروجی را که معمولا اندازه آن ها بر روی برد نوشته شده است چک کنید. ابتدا زمانی که منبع تغذیه به مین برد متصل نیست این کار را انجام دهید سپس با اتصال پاور به برد دوباره این عمل را انجام دهید. اگر با تغییر ولتاژ مواجه شدید یعنی به عنوان مثال زمانی که پاور از مین برد جدا است ولتاژ های اولیه به ترتیب 5 و 33 و 12 و 24 بوده و پس از اتصال به برد به 10 و 55 و 24 و 45 تبدیل شدند در منبع تغذیه ایرادی وجود دارد.

باید به دنبال مشکلی در خازن ها باشید. برای آنکه متوجه شوید کدام خازن خراب است ESR meter خود را بردارید و تک تک خازن ها را بررسی کنید. خازن های خراب را شناسایی کرده و تعویض کنید. با این کار گیرنده دیجیتال شما دوباره روشن شده و می توانید از آن استفاده کنید.

استندبای گیرنده دیجیتال

شما همچنین میتوانید با ثبت سفارش تعمیر در سامانه تخصصی درخواست تعمیرات تعمیرکارسلام، تعمیرات گیرنده دیجیتال را به کارشناسان تعمیرکار بسپارید تا شما را در تعمیرات یاری کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫4 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن