اطلاعیه دعوت به مشارکت و سرمایه گذاری

استارتاپ تعمیرکارسلام برای ارتقا و تکمیل نقشه راه از سرمایه گذاران و کسب و کارها در حوزه ارائه خدمات فنی دعوت به عمل می آورد. جهت کسب اطلاع بیشتر از طریق ایمیل tamirkarsalam@gmail.com تماس حاصل نمایید.

تعمیرکارسلام
تعمیرات لوازم خانگیدسته‌بندی نشده

نحوه تعمیر مخلوط کن

چگونه لوازم خانگی کوچک خانه مانند مخلط کن را خود تعمیر کنیم؟

مخلوط کن، یکی از لوازم محبوب و مفید در آشپزخانه است که مواد غذایی یا مایعات قرار داده شده در آن بر اساس سرعت تعیین شده توسط گرداننده، مخلوط یا خورد می شوند. امروزه مخلوط کن مواد غذایی می تواند خرد کردن یخ، درست کردن کره بادام زمینی، رنده کردن پنیر و بسیاری از کارهای مفید دیگر را انجام دهد. ما در این بخش از آموزشهای تعمیرکارسلام به تشریح خلاصه ای از کارکرد و نحوه تعمیر مخلوط کن می پردازیم:

مخلوط کن ها چگونه کار می کنند؟

مخلوط کن یک وسیله کوچک موتوری است. تیغه داخل پارچ  به شفت موتور متصل می شود. با تغییر جریان موتور سرعت کنترل میشود.

نگهداری از مخلوط کن میتواند تعمیرات مورد نیاز آن را برای سال ها کاهش دهد. دو نمونه از مهمترین عملیاتی که می توان برای نگهداری از  مخلوط کن انجام داد عدم استفاده از مخلوط کن بیش از ظرفیتش و همچنین محکم نگهداشتن بست های آن است.

سوئیچ کنترل سرعت در مخلوط کن جریان را به موتور می فرستد که بر اساس آن دکمه های کنترل انتخاب شده اند و یا میزان چرخش رئوستات مشخص شده است. جریان بیشتر به معنی سرعت موتور بالاتر است. قرار دادن غذاهای سفت داخل شیشه مخلوط کن و تلاش برای خورد کردن آن ها با سرعت پایین موتور می تواند باعث سوختگی موتور شود.

چون پارچ مخلوط کن محل نگه داری مایعات است و برای تمیز کردن باید از آن جدا شود دارای مهر و موم هایی برای جلوگیری از نشتی مایعات است. علاوه بر این، محفظه مخلوط کن دارای بست در اطراف اتصال است تا اطمینان حاصل شود مایعات به داخل موتور که بسیار آسیب پذیر است نشت نمی کند. محکم نگهداشتن این بست ها و اطمینان از عدم ریختن مایعات از شیشه می تواند به بدون مشکل کار کردن آن کمک کند.

نحوه تعمیر مخلوط کن چگونه است؟

تعمیرات مخلوط کن مواد غذایی شامل سرویس کردن سوئیچ کنترل سرعت ، تعویض فیوز، سرویس موتور، سفت کردن محور چرخاننده و سرویس کردن تیغه است.

سرویس سوئیچ کنترل سرعت

 به راحتی می توان فهمید که چرا سوئیچ کنترل سرعت  یک جز اساسی برای عملکرد مخلوط کن مواد غذایی شما است . به علت استفاده زیاد و پیچیدگی های آن ، زمانی که مخلوط کن خراب می شود غالبا یکی از عوامل خرابی  است. برای سرویس سوئیچ کنترل سرعت:

نحوه تست سوئیچ کنترل سرعت مخلوط کن

مرحله 1: پایه مخلوط کن را جدا کنید

مرحله 2: سوئیچ کنترل سرعت با گیره یا پیچ هایی که از زیر صفحه اصلی پایه یا از داخل پایه به آن دسترسی داشته باشید به پایه وصل می شود. قبل از جدا کردن سوئیچ را به صورت ظاهری بررسی کنید. در بسیاری از موارد مشکل از یک ترمینال است که شل شده است.در غیر این صورت، یک ترمینال یا سیم سوخته ممکن است محل وقوع مشکل را مشخص کند.

مرحله 3: سوئیچ کنترل سرعت را با یک تستر اتصال کوتاه و یا یک مولتی متر بررسی کنید.

مرحله 4: سوئیچ به دلیل قرار گرفتن در قسمت جلویی مخلوط کن؛ در معرض آسیب از سوی مایعات است. برای تمیز کردن آن می توانید از یک کمپرسور هوا و یا یک پاک کننده اتصالات الکتریکی استفاده کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

تعویض فیوز

خوشبختانه اکثر مخلوط کن ها شامل یک فیوز داخلی هستند که از موتور در مقابل جریان زیاد محافظت می کند اگر جریان پیش از حد وارد موتور شود فیوز می سوزد. برای مشخص کردن اینکه آیا موتور کار می کند مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: پایه مخلوط کن را جدا کنید و فیوز را در سیم بین سوئیچ کنترل سرعت و موتور قرار دهید.

مرحله 2: سیم را جدا کرده و از یک تستر اتصال کوتاه و یا مولتیمتر برای چک کردن فیوز استفاده کنید. اگر مدار باز بود فیوز سوخته است.

مرحله 3: فیوز معیوب را با یک فیوز مشابه دیگر تعویض کنید.

سرویس موتور

موتور پس از استفاده چند سال از آن خراب خواهد شد (هرچند اگر زیاد از آن استفاده نکنید). متاسفانه اگر نیاز به تعمیر موتور باشد خرید یک مخلوط کن جدید مقرون به صرفه تر خواهد بود.

تست عملکرد موتور آسان است زیرا مداری از کابل برق مخلوط کن است که از طریق  کنترلر سرعت به موتور وارد و به کابل برمیگردد. یک اهم متر(قسمتی از مولتی متر) می تواند مدار را تست کند. برای تست موتور مخلوط کن :

مرحله 1: پراب را بر روی هر یک از پایه های دوشاخه قرار دهید.

مرحله 2: یک دکمه کنترل سرعت را انتخاب کنید یا کنترل کننده سرعت را کمی تغییر دهید سپس مقدار اهم روی مولتی متر را بخوانید.

مرحله 3: محور چرخاننده را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید اگر مقدار اهمی که مولتی متر نشان می دهد تغییر کند ، موتور به سرویس نیاز دارد. کارشناسان ما در تعمیرکارسلام در کوتاه ترین زمان این مشکل دستگاه شما را برطرف خواهند کرد.

محور چرخاننده را محکم کنید

اگر موتور خوب کار کند اما تیغه داخل پارچ آنطور که باید نچرخد مشکل ممکن است از محور چرخاننده باشد . در اکثر اوقات مشکل از شل شدن محور چرخاننده است. برای محکم کردن آن

مرحله 1: پایه را برداشته و مخلوط کن را بچرخانید. انتهای دیگر شفت از قسمت پایین موتور بیرون زده است.

مرحله 2: شفت را با آچار یا انبردست بگیرید سپس مخلوط کن را در طرف آن بچرخانید. تا آچار به محور چرخاننده متصل شود.

مرحله 3: در حالی که محور چرخاننده را در جهت عقربه های ساعت می چرخانید شفت را ثابت نگه دارید.

یکی دیگر از مشکلات محور چرخاننده گرد شدن گوشه های آن است که در این صورت باید آن را تعویض کنید. برای تعویض محور چرخاننده دستورالعمل های مربوط به محکم کردن آن را به صورت معکوس اجرا کنید، قطعه جدید را نصب کرده و آن را محکم کنید.

سرویس متصل کننده تیغه

عملکرد متصل کننده تیغه ساده است. توسط محور چرخاننده می چرخد که مواد غذایی را درون پارچ مخلوط کرده یا خورد می کند.

شایع ترین مشکل نشت مایعات از پارچ است. راه حل این است که پایه را محکم کنید. اگر مشکل برطرف نشد بررسی کنید و در صورت لزوم واشر را تعویض کنید.

اگر محور چرخاننده در حال چرخش است اما متصل کننده حرکت نمی کند بوشی که محور چرخاننده در داخل آن قرار می گیرد را بررسی کنید. این مشکل شایع در مخلوط کن های با محور چرخاننده فلزی و بوش پلاستیکی تیغه متداول است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن