اطلاعیه دعوت به مشارکت و سرمایه گذاری

استارتاپ تعمیرکارسلام برای ارتقا و تکمیل نقشه راه از سرمایه گذاران و کسب و کارها در حوزه ارائه خدمات فنی دعوت به عمل می آورد. جهت کسب اطلاع بیشتر از طریق ایمیل tamirkarsalam@gmail.com تماس حاصل نمایید.

تعمیرکارسلام
تعمیرات لوازم خانگی

نحوه تعمیر همزن برقی

همزن برقی چطور کار می کند و نحوه تعمیر آن چگونه است؟

همزن های برقی در هر آشپزخانه ای پیدا می شوند. آن ها مواد مورد نیاز برای درست کردن کوکی ها، کیک ها، کلوچه ها، نان ها، دسرها و سایر مواد غذایی را مخلوط می کنند. به دلیل همه کاره بودن یک هدیه محبوب و مورد علاقه برای کسانی است که خانه جدیدی می خرند.

با این حال همزن ها نیز ممکن است مانند سایر لوازم خانگی دچار مشکل و خرابی شوند؛ در این بخش از آموزش های تعمیرکارسلام گوشه ای از نحوه عملکرد و شیوه تعمیر همزن برقی توضیح داده است. با ما همراه باشید:

همزن برقی چگونه کار می کند؟

همزن ها جزو لوازم موتوری کوچک به شمار می روند. یعنی به جای اینکه چیزی را گرم کنند ، چیزی را حرکت می دهند. در این حالت آن ها مواد غذایی را جابجا یا مخلوط می کنند. بدیهی است که موتور جز اصلی همزن است. چرخ دنده ها هم همینطور. چرخ دنده ها چرخش موتور را به چرخش در جهت عکس شاخک های همزن تبدیل می کنند. یک کنترل کننده سرعت جریان الکتریکی تحویل داده شده به موتور را تغییر می دهد. بنابراین امکان کنترل سرعت شاخک ها وجود دارد.

دو نوع همزن برقی وجود دارد: همزن قابل حمل و همزن ثابت. همزن های قابل حمل  سبک وزن و با موتورهای کوچکند و برای هم زدن و مخلوط کردن مواد سبک تر استفاده می شوند. همزن های ایستاده از موتورها و قطعات بزرگتر برای مخلوط کردن مواد سنگین تر ماننده خمیر ورز دادن استفاده می کنند.

مراحل تعمیر همزن مواد غذایی

تعمیرات همزن برقی شامل سرویس سوئیچ، تعمیر کنترل کننده های سرعت و سرویس چرخ دنده ها است.

سرویس سوئیچ

سوئیچ ها قطعات کوچکی هستند که به راحتی می توانند عملکرد یک دستگاه کوچک را متوقف کنند. اگر همزن شما کار نمی کند و اتصال برق و سیم را برسی کرده اید. در مرحله بعدی سوئیچ را تست کنید.

برای تست کردن و تعویض سوئیچ مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله 1: با دقت محفظه اطراف سوئیچ را جدا کرده تا قسمت پشتی سوئیچ در معرض دیدتان قرار گیرد.

مرحله 2: ترمینال های داخل سوئیچ را چک کنید تا مطمئن شوید سیم های دستگاه به طور کامل به سوئیچ وصل شده اند.

مرحله 3: سیم های ترمینال را برای مشخص شدن موقعیتشان نشانه گذاری کرده و سپس جدایشان کنید.

مرحله 4: از یک تستر اتصال کوتاه و یا مولتیمتر استفاده کنید تا مشخص شود آیا سوئیچ معیوب است یا خیر. اگر معیوب بود تعویضش کنید و سیم های ترمینال را دوباره متصل کنید.

سرویس کنترل کننده سرعت

سرعت همزن به وسیله تغییر جریان در موتور کنترل می شود. همزن های کوچک تر از یک سوئیچ سرعتی استفاده می کنند که شامل تعدادی از اتصالات برقی است که هر کدام از آن ها جریان ورودی به موتور را  افزایش می دهند. همزن های بزرگتر از مقاومت های متغیر برای کنترل جریان استفاده می کنند.

تستر اتصال کوتاه یا مولتی متر  برای بررسی عملکرد هر دو نوع کنترل سرعت مفید است. در بعضی از موارد می توان عملکرد را با تمیز کردن اتصالات بهبود بخشید. با این حال در بسیاری از موارد مشکلات ایجاد شده به وسیله کنترلر های سرعت تنها با تعویض آن ها حل می شود.

سرویس چرخدنده ها

همزن ها بسیار خوب کارمی کنند زیرا آن ها برای مخلوط کردن مواد شاخک ها را در جهات مخالف یکدیگر می چرخانند. این حرکت در جهت مخالف توسط چرخدنده ها ایجاد می شود. یک چرخدنده مارپیچ متصل به شفت موتور دو یا چند چرخدنده کوچک را می چرخاند. چرخدنده های کوچک به نوبه خود شاخک ها را می چرخانند. از آنجایی که چرخدنده ها یک جز فیزیکی به جای یک قطعه الکتریکی هستند سرویس آن ها متفاوت است.

برای بررسی و روغن کاری چرخدنده ها مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: اطمینان حاصل کنید که دستگاه از برق جدا نشده است.

مرحله 2: برای دیدن چرخدنده ها محفظه بالایی را جدا کنید. در اکثر موارد چرخدنده هایی که مشکل ایجاد می کنند را می توان پس از بررسی از نظر آسیب دیدگی روغن کاری کرد.

مرحله 3: چرخدنده مارپیچ و همچنین چرخدنده های کوچک را بررسی کرده و  روغن کاری کنید. اطمینان حاصل کنید که روغن اضافی به موتور و سایر قطعات برقی مالیده نشود.

مرحله 4: قبل از اینکه دوباره قطعات را اسمبل کنید هر گونه تراشه و یا تکه های شل شده داخل محفظه را جدا کنید.

تعویض فیوز

اگر موتور همزن شما کار نکند ممکن است فیوز موتور سوخته باشد.

برای تست و تعویض فیوز مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: برای دسترسی به موتور محفظه بالایی را بردارید.

مرحله 2: فیوز را پیدا کرده و از موتور جدا کنید.

مرحله 3: یک تستر اتصال کوتاه و یا پراب های مولتی متر را برای تست اتصال کوتاه (بازر) بر روی پایه های فیوز قرار دهید. اگر از مولتی متر بازر شنیده شود به معنی سالم  بودن آن است و اگر صدایی شنیده نشد یعنی فیوز سوخته و باید با یک فیوز با اندازه مشابه تعویض شود.

مرحله 4: به دلیل اینکه هدف فیوز حفظ موتور از آسیب های الکتریکی است، کنترل کننده سرعت و سایر قطعات الکتریکی را برای مشخص شدن علت سوختگی فیوز بررسی کنید. درغیر این صورت فیوز جدید به محض روشن شدن موتور منفجر خواهد شد

تعویض موتور

اگر یک وسیله آشپزخانه کوچک به درستی طراحی شده باشد ، موتور باید آخرین چیزی باشد که خراب می شود. همچنین یکی از آخرین قطعاتی است که چک می شود. شما باید به جای تلاش برای تعمیر موتور تعویضش کنید مگر اینکه ابزار مناسبی برای تعمیر آن در اختیار داشته باشید یا در صورتی که علاقه مند به تعمیر آن هستید.

کارشناسان ما در تعمیرکارسلام می توانند در سریعترین زمان ممکن  آن را تعمیر کرده و برای استفاده دوباره در اختیار شما قرار دهند.

برای تست و تعمیر موتور مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: موتور را از نظر اتصال کوتاه شدن سیم پیچ چک کنید همانطور که هر قطعه الکتریکی دیگری را بررسی می کنید.

مرحله 2: اگر پس از تست به این نتیجه رسیدید که موتور خراب است سیم های متصل به آن را علامت زده، جدا کرده و موتور را از محفطه خارج کنید.

مرحله 3: مطمئن شوید که موتور تعویضی از نظر سایز و اندازه انتخاب مناسبی است و به راحتی داخل محفظه فیت می شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن