اطلاعیه دعوت به مشارکت و سرمایه گذاری

استارتاپ تعمیرکارسلام برای ارتقا و تکمیل نقشه راه از سرمایه گذاران و کسب و کارها در حوزه ارائه خدمات فنی دعوت به عمل می آورد. جهت کسب اطلاع بیشتر از طریق ایمیل tamirkarsalam@gmail.com تماس حاصل نمایید.

تعمیرکارسلام
تعمیرات لوازم خانگی

نحوه تعمیر سشوار

سشوار چگونه کار می کند و چطور می توان یک سشوار را تعمیر کرد؟

اکثر مردم زحمتی برای تعمیر سشوار خود حتی ساده ترین مشکلاتی که برای آن پیش می آید نمی کشند؛ زیرا تهیه یک سشوار جدید هزینه چندانی ندارد. آسان تر است که آن را کنار گذاشته و یکی جدیدتر بخرند. اما در دراز مدت خرید یک سشوار با کیفیت بهتر و تعمیر آن توسط خودتان ممکن است کارآمدتر باشد

سشورها به نوعی ترکیبی از دو نوع لوازم کوچک هستند: آنهایی که گرم می کنند و آنهایی که چیزی را حرکت می دهند. بنابراین سشوار شامل یک موتور فن و یک المنت می شود. در این بخش از آموزش های تعمیرات تعمیرکارسلام با عملکرد و نحوه تعمیر سشوار آشنا می شوید:

سشوار چگونه کار می کند

سشوار شخصی اشکال و اندازه های مختلفی دارد. اما تمام آن ها اجزا مشابه ای دارند و با یک روش یکسان کار می کنند.

سشوار معمولی شامل یک سوئیچ on/off، سوئیچ کنترل سرعت فن و موتور، یک سوئیچ کنترل حرارت یک المنت حرارتی و سوئیچ قطع حرارتی.

سوئیچ حرارتی میزان جریان تحویل داده شده به المنت حرارتی را کنترل می کند. بنابراین گرمای تحویل داده شده به سشوار را کنترل می کند. سوئیچ سرعت فن، سرعت موتور فن و فن را کنترل می کند. بنابراین قدرت هوای تحویل داده شده به سشوار را کنترل می کند. سوئیچ قطع حرارتی یک ویژگی ایمنی است برای اینکه اگر دمای المنت بالا رفت قطعش کند.

نحوه تعمیر سشوار

تعمیرات متداول سشوار شامل سرویس سوئیچ، فن، المنت حرارتی و قطع حرارتی است.

سرویس کردن سوئیچ

On/off، سرعت فن و سوئیچ های حرارتی همه با یک روش کار می کنند. آنها جریان ورودی به سشوار ، فن و المنت ها کنترل می کنند.

بعضی از سوئیچ ها تنها 2 حالت دارند: on یا off high یا low و سایر سوئیچ ها  3 حالت یا بیشتر. با این حال تمام آنها روش های یکسانی برای تست و تعویض دارند. دراینجا نحوه تست سوئیچ سشوار آورده شده است.

مرحله 1: سشوار را از برق جدا کرده و با دقت پیچ ها را باز کنید و از محلش جدا کنید. پیچ ها معمولا در نزدیکی دریچه موتور قرار دارند.

مرحله 2: سوئیچ ها در دسته یا محفظه اصلی بین سیم برق و موتور فن و عنصر گرمایش نصب خواهند شد. سوئیچ را جدا کرده و آن را قطع کنید.

مرحله 3: از یک تستر اتصال کوتاه یا مولتی متر استفاده کنید. مطمئن شوید که سوئیچ آنگونه که باید عمل می کند. یعنی یک سوئیچ on/off یک مدار باز را در وضعیت off و یک اتصال کوتاه را در وضعیت on نشان میدهد.

سوئیچ های سرعت فن و سوئیچ های المنت گرمایشی پیوستگی در تمام تنظیمات را نشان می دهد.

سرویس فن

فن داخل سشوار، هوا را از طریق دریچه می کشد و آن را از طریق دهانه به سمت بیرون پرتاب می کند. سوئیچ سرعت فن آن جریان الکتریکی را تغذیه می کند.

فن سشوار به طور کلی کاملا با دوام است. علل اصلی مشکلات مربوط به مو و رطوبت است دو عنصری که به وفور در حمام پیدا می شود.

مو، پرز و سایر مواد باقی مانده می توانند فیلتر صفحه را در ورودی هوا مسدود کنند. برای تمیز کردن آن از کمپرسور هوا یا مسواک نرم استفاده کنید. رطوبت می تواند به هر موتوری با شورت کردن اجزا آسیب برساند. برای تعمیر فن یا موتور سشوار مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: پیچ های بدنه را برداشته و آن را بلند کنید.

مرحله 2: تیغه های فن را برداشته و بررسی کنید. در صورت لزوم تعمیر یا تعویضش کنید

مرحله 3 : موتور را با استفاده از تستر اتصال کوتاه تست کنید تا مطمئن شوید جریان در کل حلقه وجود دارد. در غیر این صورت موتور را با یک موتور یکسان دیگر از نظر اندازه و وات تعویض کنید.

اگر نمیتوانید یک موتور جایگزین پیدا کنید یا اگر هزینه آن بیشتر از نصف هزینه یک سشوار جدید است. کل سشوار را تعویض کنید.

سرویس المنت حرارتی

المنت حرارتی در یک سشوار یک سیم پیوسته زخیم و با مقاومت بالا است که در اطراف یک قاب عایق قرار دارد. در نازل دستگاه یا دریچه خروجی نصب شده است. وقتی جریان الکتریکی وارد آن می شود المنت گرم شده و فن هوا را از روی المنت عبور داده و آن را قبل از اینکه از نازل خارج شود گرم می کند. برای تست المنت سشوار اگر مشکوک به مشکلی هستید؛ مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1 : محفظه سشوار و پوشش المنت را جدا کنید.

مرحله 2 : دو سیم منتهی به المنت را پیدا کنید. سیم ها و سیم پیچ های المنت را به صورت ظاهری از نظر هر گونه خرابی بررسی کنید.

مرحله 3 : از یک تستر اتصال کوتاه و یا مولتی متر برای چک کردن مسیر جریان استفاده کنید. مدار بین دو سیم مسی باید بسته باشد. در غیر از این صورت کلید قطع حرارتی را چک کنید.

مرحله 4: اگر قطع کننده حرارتی به درستی عمل می کند المنت حرارتی را تعویض کنید.

سرویس قطع کننده حرارتی

در اکثر سشوارهای برقی یک قطع کننده حرارتی در داخل المنت قرار دارد. هدف از ترموستات این است که المنت سشوار را زمانی که دمای آن بیش از اندازه بالا رفت خاموش کند. برای تست قطع کننده حرارتی مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: پوششی که المنت در آن قرار دارد را باز کنید تا به المنت دسترسی پیدا کنید.

مرحله 2 : قطع کننده حرارتی را از نظر خرابی و سوختگی بررسی کنید.

مرحله 3 : محل های اتصال را با دستمال کاغذی تمیز کنید. ضایعات را به صورت کنترل شده و با استفاده از کمپرسور هوا طوری که به سیم های المنت آسیبی نرسد تمیز کنید.

نکاتی که در این مقاله وجود دارد به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید خودتان مشکلاتی را که ممکن است برای سشوار شما پیش آید برطرف کرده و دوباره از آن استفاده کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن