اطلاعیه دعوت به مشارکت و سرمایه گذاری

استارتاپ تعمیرکارسلام برای ارتقا و تکمیل نقشه راه از سرمایه گذاران و کسب و کارها در حوزه ارائه خدمات فنی دعوت به عمل می آورد. جهت کسب اطلاع بیشتر از طریق ایمیل tamirkarsalam@gmail.com تماس حاصل نمایید.

تعمیرکارسلام
تعمیرات لپ تاپتعمیرات لوازم دیجیتال

آموزش تعویض جک پاور لپ تاپ

چگونه جک پاور یا سوکت شارژ لپ تاپ را تعویض کنیم؟

اگر لپ تاپ شما، شارژر را تنها با چرخاندن پین آن و یا خم کردن آن می شناسد و یا اصلا قادر به شناسایی آن نیست؛ ممکن است به خاطر وجود کابل شارژ معیوب، کانکتور و یا جک  DC (داخل لپ تاپ) باشد. اما چگونه باید تشخیص دهید که لپ تاپ و یا شارژر، این مشکل را دارد؟ این پست آموزشی تعمیرکارسلام را بخوانید تا پاسخ تمام سوال های خود را یابید:

در اغلب موارد امکان پذیر نیست که جک پاور لپ تاپ را بدون لحیم کاری نصب کنید. اکثر جک های پاور در لپ تاپ ها مستقیما بر روی برد لحیم شده اند. و برای نصب آن باید از هویه استفاده کنید. در ابتدا و پیش از آغاز روند اصلی تعمیرات باید بدانید که:

چگونه جک پاور لپ تاپ با شارژر ارتباط برقرار می کند؟
آداپتور لپ تاپ خود را بررسی کنید
بررسی کنید جک پاور چه مشکلی دارد؟
1. خرابی مربوط به آسیب های فیزیکی
2. مشکلات مربوط به سیم ها، پین ها و ترک های مادربرد
پرسش و پاسخ عمومی در مورد چگونگی تعمیر جک DC لپ تاپ

چگونه جک پاور لپ تاپ با شارژر ارتباط برقرار می کند؟

معمولا اکثر شارژر های لپ تاپ بر روی 2 سیگنال کار می کنند: VE و GND از سوی دیگر برخی از تولید کنندگان یک پین حسگر اضافی در کنار کانکتور های مثبت و منفی قرار داده اند از این رو سه کانکشن در جک لپ تاپ وجود دارد.

تصویر زیر تفاوت بین این جک ها را نشان می دهد:

انواع جک پاور لپ تاپ

در تصویر بالا می بینید که این جک های DC دارای سیم هایی هستند که از طریق کانکتور به مادربرد متصل می شوند. در این وضعیت راه هایی برای نصب جک پاور بدون لحیم کاری وجود دارد.

حالا تصویر جک DC  زیر را ببینید که مستقیما بر روی مادربرد لحیم شده است و راه دیگری بدون لحیم کاری ندارید.

جک DC لپ تاپ

حالا بیایید روند تعمیر را قدم به قدم شروع کنیم:

آداپتور لپ تاپ را بررسی کنید

بررسی آداپتور لپ تاپ با مولتی تر

همانطور که در بالا گفتیم چگونه می توانیم بفهمیم که جک DC  لپ تاپ باعث ایجاد مشکل می شود و نه شارژر؟

اگر جک DC آسیب فیزیکی دیده باشد موضوع کاملا مشخص است و نیازی به توضیح ندارد.

به هر حال بررسی آداپتور لپ تاپ کار بسیار ساده ای است. ابتدا شارژر لپ تاپ را به مین برد متصل کنید. سپس ولتاژ خروجی را چک کنید مقدار آن باید با ولتاژی که بر روی بدنه شارژر نوشته شده است؛ برابر باشد.

اگر ولتاژ مناسبی دریافت کردید به احتمال بسیار زیاد مشکل از لپ تاپ شما است. با این حال این تست به صورت 100% مشخص نمی کند که شارژر شما سالم است.

بررسی کنید جک پاور چه مشکلی دارد؟

مقالات زیادی وجود دارند که تنها یک روش تعمیری خاص را برای جک DC لپ تاپ ارائه می دهند. بله ! انواع مختلفی از مشکلات وجود دارند که شما ممکن است در جک شارژر مشاهده کنید. باید آن ها را شناسایی کنید و سپس شروع به تعمیر کنید زیرا تمامی آن ها را حل های مختلفی دارند.

  • پین داخلی جک آسیب دیده است.
  • کل جک آسیب دیده است.
  • جک DC به هنگام اتصال و همچنین داغ شدن جرقه می زند.
  • جک DC از لپ تاپ خارج می شود.
  • ترک مادربرد سوخته است که جک را به مدار متصل می کند.
  • پین های جک لپ تاپ هنگام اتصال جک داخل مادربرد لق می زنند.

همانطور که مشاهده کردید یک راه حل خاص برای اینکه چطور می توان جک DC  لپ تاپ را با و یا بدون لحیم کاری تعویض کرد وجود ندارد. ما تمام مشکلات مهم و را حل های آن ها را یک به یک به شما می گوییم. شما خرابی ها را شناسایی کرده و آن ها را تعمیر می کنید.

1. خرابی مربوط به آسیب های فیزیکی

شکستگی جک DC لپ تاپ

همانطور که در بالا ذکر کردیم اگر پین جک لپ تاپ و یا کل جک آسیب دیده است و هیچ راه حلی برای تعمیر پیدا نشود، جک نیاز به تعویض دارد. بعضی از افراد ممکن است پیشنهاد کنند که آن را بچسبانید و یا هر چیز دیگری ولی ما آن را توصیه نمی کنیم. اتصال شل بین جک دی سی و پین آداپتور جریان مستقیمی را ایجاد نمی کند و گرما تولید می کند. این میتواند به پین شارژر لپ تاپ آسیب وارد کند یا حتی هنگام استفاده طولاتی از آن به مادربرد صدمه بزند بنابراین بهتر است که آن را تعویض کنید.

در زیر یک نمونه برای لپ تاپ Lenovo G560 را مشاهده می کنید.

خرابی سوکت شارژ لپ تاپ Lenovo G560

اتصال جک DC  از مادربرد را قطع کنید و پیچ ها را شل کنید تا از بدنه جدا شود. اگر جک مستقیم به مادربرد لحیم شده است آن را به آرامی و با دقت جدا کنید زیرا این موضوع می تواند باعث آسیب شدید در ترک های مدار شود.

2. مشکلات مربوط به سیم ها، پین ها و ترک های مادربرد

اگر جک DC  سالم است و از نظر فیزیکی هم خوب به نظر می رسد پس می توانیم آن را تعمیر کنیم و جریان برق را به لپ تاپ خود برگردانیم.

سناریو 1: یکی از کانکتور های جک DC  از مادربرد جدا شده است

ابتدا کانکتور جک را از مادربرد بیرون آورده و سپس آداپتور را به جک DC وصل کنید. ولتاژ کانکتورهای جک برق را چک کنید. همانطور که انتظار می رود نباید ولتاژی داشته باشند.

برای تعمیر آن، سیم آسیب دیده و یا پین جدا شده از جک DC را پیدا کنید. اکنون به درستی آن را متصل کرده و لحیم کنید. اگر وارنیش دارید می توانید از آن برای افزایش استحکام استفاده کنید. اکنون دوباره ولتاژ را چک کنید. ولتاژ باید وجود داشته باشه چون شما اتصال را برقرار کرده اید. همه اتصالات را برقرار کنید و لپ تاپ را اسمبل کنید.

مراحل تعمیر کانکتور DC لپ تاپ

سناریو 2 : جک DC بر روی مادربرد لحیم شده است

در این مرحله برخلاف روند توضیح داده شده در بالا، احتیاط بیشتر لازم است. چون می خواهیم بر روی مادربرد کار کنیم.

جک DC لق می زند

این پدیده به دلیل قلع مردگی اتفاق می افتد و فشاری که ما به آن وارد می کنیم نیز آن را بدتر می کند. برای تعمیر آن مقداری روغن لحیم را بر روی کل پین های جک بمالید و دوباره آن را به طور صحیح لحیم کاری کنید.

لحیم کاری جک پاور لپ تاپ

ترک مادربرد سوخته است و یا پین جک آسیب دیده است

برای تعمیر در این حالت شما به مهارت بیشتری نیاز دارید. زیرا یک اتصال اشتباه می تواند لپ تاپ شما را غیر قابل تعمیر کند. برای تعمیر آن ابتدا ترکی که سوخته را پیدا کنید به این معنی که آیا آن ترک مثبت (VE+) زمین (GND) و یا sensing signal  است. سپس یک سیم را مستقیما از پین جک به ترک لحیم کنید. اکنون برای جلوگیری از آسیب مجدد بر روی آن مقداری چسب حرارتی بریزید. این کار باعث محکم تر شدن اتصال به مادربرد می شود و مقاومت آن را هنگامی که به آداپتور متصل است و به عقب و جلو حرکت می کند بیشتر می کند.

تعویض سوکت شارژ لپ تاپ
به یاد داشته باشید که از سیم مسی ضخیم برای جلوگیری از سوختن استفاده کنید و مراقب باشید که چسب داخل کانکتور DC  ریخته نشود.

پرسش و پاسخ عمومی در مورد چگونگی تعمیر جک DC لپ تاپ

چگونه بفهمم پورت شارژر لپ تاپ من شکسته است؟

این موضوع گاهی اوقات از بیرون و از نظر فیزیکی قابل مشاهده است. اگر پین شارژر لپ تاپ شما به درستی و به شکل مناسب داخل جک DC قرار نمی گیرد یا پین مرکزی شکسته است (در صورت وجود) یا لق می زند این احتمال وجود دارد که پورت شارژر لپ تاپ شما شکسته باشد که لازم است برای بررسی کامل لپ تاپ را باز کنید.

چطور جک پاور DC را لحیم می کنید؟

روند لحیم کاری خیلی راحت تر از برداشتن جک DC است. مخصوصا اگر مستقیم بر روی مادربرد لحیم شود. برای لحیم کردن آن را در محل خودش بر روی مادربرد قرارر دهید. سپس مقداری روغن لحیم به آن بمالید. حالا تمام پین ها را یک به یک بر روی محل های اتصالشان در مادربرد با سیم قلع لحیم کنید.

اگر جک DC  لپ تاپ شما با کانکتور به مادربرد متصل می شود کار  نسبتا ساده تر است. برای اتصال کانکتور به مادربرد و محکم کردن جک DC بر روی مادربرد آن را همانند قبل در جای خود قرار دهید.

چرا لپ تاپ من به برق وصل شده ولی شارژ نمی شود؟

معمولا این مشکل به دلیل باطری معیوب اتفاق می افتد. باتری را از لپ تاپ جدا کرده و لپ تاپ را مستقیم به آداپتور AC  وصل کنید. اگر روشن شد احتمالا عمر باتری تمام شده است و باید با آن خداحافظی کنید!

آیا می توانم لپ تاپ خودم را به مدت یک شبانه روز به برق وصل کنم؟

مدار شارژ لپ تاپ کاملا هوشمند است و به محض اینکه باتری 100%  شارژ شد؛  شارژ را متوقف می کند.

آیا می توانم از شارژر برند دیگری برای شارژ لپ تاپ خودم استفاده کنم؟

خیر شما نباید این کار را انجام دهید این کار ممکن است به آداپتور و یا لپ تاپ شما آسیب بزند. اگر توان آداپتور پایین تر از لپ تاپ باشد احتمالا هنگام افزایش بار بر روی لپ تاپ منفجر خواهد شد و اگر توان آن بالاتر از لپ تاپ باشد می تواند مدار لپ تاپ را بسوزاند.

با این حال در اکثر مواقع نمیتوانید شارژری با سایز پین مشابه ولی از لحاظ توان متفاوت پیدا کنید ولی غیرممکن هم نیست.

آیا می توانید با یک شارژر گوشی، لپ تاپ USB C را شارژ کنید؟

تا زمانی که لپ تاپ از شارژ Type-C پشتیبانی می کند ، می توانید آن را با شارژر گوشی شارژ کنید. فرقی نمی کند از چه شارژر USB-C استفاده کنید. با این حال ، زمان شارژ با توجه به ظرفیت خازن متفاوت خواهد بود.

آیا ایرادی دارد که از لپ تاپ در زمانی که در حال شارژ است استفاده کنیم؟

خیر. شما می توانید از لپ تاپ در حالی که شارژ می شود بدون هیچ مشکلی استفاده کنید. اگر لپ تاپ به طور کامل شارژ شود به طور اتوماتیک از برق آداپتور استفاده خواهد کرد.

از کجا بفهمم که از چه شارژری باید برای لپ تاپم استفاده کنم؟

شما می توانید شماره مدل لپ تاپ خود را سرچ کنید. این شماره را می توان در برچسب قرار داده شده در انتهای لپ تاپ پیدا کنید. همچنین می توانید یک شارژر سازگار و مطابق با نوع کانکتور و توان آن پیدا کنید.

تعمیرکارسلام

اولین و بزرگترین سامانه تخصصی تعمیرات انواع لوازم دیجیتال، ماشین های اداری، لوازم صوتی و تصویری و خانگی در ایران. برای تعمیر لپ تاپ و رفع ایرادات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست سفارش تعمیر خود را در سامانه تعمیرکارسلام ثبت کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن